Blogkute

  • Trgovine so v zadnjih desetletjih preplavili izdelki z napisi, kot so “fat free”, “z zdravimi maščobami”, “omega-6 in omega-3” … In to vse z namenom izločanja nasičenih maščobnih kislin iz hrane. Nasičene maščobne kisline – to so mesna mast, ocvirki, veliko je je v kokosu, polnomastnih mlečnih izdelkih … Torej skoraj vse, čemur se po vsej verjetnosti izogibate kot “hudič križa”, saj “bo” ta hrana povzročila nepopravljive posledice na vaših žilah.

    Pa je kaj od tega res? Popolnoma nič. Ja, prav razumete, svetovna zdravstvena organizacija se je močno zmotila … namenoma ali nenamenoma …

    Graf 1 _ KeysIdeja izhaja iz predpostavke, da uživanje teh maščob dvigne vrednosti holeterola, ki potem povzroči srčno-žilne bolezni. To je hipoteza, ki jo je leta 1953 ustvaril biokemik Ancel Keys. V objavljeni raziskavi je pokazal navidezno korelacijo med količino konzumiranih nasičenih maščob v dieti in pogostostjo srčno-žilnih obolenj. V raziskavo je vključil podatke 6-ih držav (graf 1). S to, na videz, linearno korelacijo je “dokazal”, da so nasičene maščobe razlog za porast srčno-žilnih bolezni.



    Graf 2 _ KeysA glej ga zlomka, Ancel Keys je v raziskavo vključil le podatke držav, kterih skupna slika je nakazovala povezanost. Na voljo je imel 22 držav, s podatki katerih pa ni nikakršne povezanosti med uživanjem nasičenih maščob ter srčno-žilnimi boleznimi (graf 2). Narejenih ni bilo nobenih kliničnih študij, ki bi dokazovale podobno. Niti niso uspeli pogledati povezave z drugimi snovmi, ki so jih pospešeno uživali ljudje. Recimo smrti zaradi tobaka. Graf 3 prikazuje, kako lepo se skladata krivulji porabe cigaret in srčno-žilnih bolezni. Bi torej lahko bil razlog izključno tobak? Ne, saj se na tak način ne delajo raziskave. Potrebno je imeti natančne študije, izvedene v močno nadziranem okolju, kontrolne skupine … Takšne raziskave pa zahtevajo velikanska denarna sredstva.
    Graf 3 _ KeysKeysova nepopolna raziskava je do danes edini “dokaz”, da so nasičene maščobe slabe maščobe. Edini. Pravzaprav nove raziskave kažejo, da ni nikakršne povezanosti med vnosom teh maščob in srčno-žilnimi boleznimi. A ideja še vedno velja …

    Smešno – ampak o tej povezanosti slišimo skoraj vsak dan. Našli smo žrtveno jagnje, a problema debelosti nismo rešili – debelih je vedno več, ljudje uživajo statine – zdravila za nižanje holesterola, problem srčno-žilnih boleznih pa ostaja.

    Imamo torej jogurte z malo maščob, meso brez maščob … Problem krvožilnih bolezni pa ostaja.

    Tudi zgodba o holesterolu ni tako enostavna, kot jo vidijo zdravniki in prehranski svetovalci. O tem pa naslednjič.

     

    Grafični prikaz je izvzet iz knjige The real meal revolution.

     

    Oznake: , , , , ,