Blogkute

  • Že dolga leta poslušamo različne “strokovnjake” trditi,  da bi bilo najboljše, če bi na delovnem mestu in v šoli namesto na stolih sedeli na veliki okrogli žogi, poznani pod imenoma  gimnastična in švicarska žoga.

    Ideje o pozitivnih učinkih so bile tako močne, da so začeli proizvajati v Sloveniji stol – žogo, ki je poznano na domačem in tujem trgu. A podrobnejša primerjava sedenja na žogi in takih “zdravih” stolih  bo razkrila, da je edina večja podobnost med žogo in njihovimi stoli nestabilnost sedalne površine.

    A ta članek ni namenjen kritiziranju, temveč vprašanju o resničnosti mita, da je sedenje na žogi boljše kot sedenje na žogi.

    Zagovorniki sedenja na žogi  med drugim trdijo, da je sedenje na žogi “fitnes” za hrbet. A že z malo logičnega razmišljanja in poznavanja treninga moči lahko vidimo, da to ne more biti res, saj  “body builderji” niso cele dneve v fitnesu in dvigujejo uteži. Sedenje na žogi naj bi bilo po njihovem večurna vadba za moč, ki bi jo izvajali čisto vsak dan in pričakovali, da se bodo mišice navadile na obremenitev in naredile hrbet močnejši. A, žal, to ni res. Raziskava, ki so jo opravili v kanadskem raziskovalnem centru za biomehaniko hrbta ter prevencijo poškodb, je pokazala, da ni razlik med aktivacijo hrbtnih mišic med sedenjem na žogi, stolu z naslonjalom ali brez naslonjala. Študija izpred nekaj let je pokazala, da pri sedenju na žogi človek porabi le 4% več kalorij, kot če bi sedel na stolu. Kanadčani so tako na podlagi raziskav prišli do zaključka, da sedenje na žogi ne zmanjša bolečin v hrbtu in nikakor ni bolj primerno od navadnega stola. Prav nasprotno, sedenja na žogi ne priporočajo.

    Druga teorija pa pravi, da je položaj hrbtenice na žogi boljši kot na stolu. S tem se je potrebno delno strinjati, saj je položaj hrbtenice, v kolikor sedimo vzravnano, resnično pravilen. A kaj, ko v takšni pozi ne moremo sedeti ves čas in kaj kmalu se zgodi, da se sključimo in situacija postane še slabša. Po drugi strani pa nam stol ves čas nudi oporo za hrbet in ga lahko z naslonom nazaj razbremenimo. Najbrž ste že slišali, da smo zvečer manjši kot zjutraj, saj se zaradi pritiskov na medvretenčne ploščice te tekom dneva stisnejo. V stolu z naslonjalom, ki je pravilno nastavljeno, je ta proces počasnejši, na žogi pa hitrejši, saj so pritiski na ploščice veliki.

    Ne nasedajte torej “strokovnjakom”, ki priporočajo uporabo velikih žog za sedenje. Učinek bo boljši, če boste sedeli na lesenem stolu z naslonjalom.

    Dober stol mora biti kvalitetno oblazinjen, imeti naslonjala za roke, biti nastavljive višine, premičen in vrtljiv. Naslonjalo mora biti nagnjeno nazaj za vsaj 10º več od pravega kota, sedalo pa mora biti rahlo nagnjeno naprej.

    Priporočamo, da vsako uro vstanete in se sprehodite ter naredite kakšen počep ali drugo vajo, ki aktivira mišice celega telesa.