Blogkute

  • OsteoporozaOsteoporoza postaja vedno bolj pereč problem starejših. Osteoporoza je bolezen, ki zmanjšuje kakovost in količino kostnine, kar oslabi kosti, da se zlomijo že pri najmanjših poškodbah ali navadnih obremenitvah. Je izrazito vezana na spol, saj je do trikrat pogostejša pri ženskah kot pri moških. Predstavlja pomemben dejavnik tveganja za zlome, zlasti vretenc, kolkov, zapestij in nadlahtnic. Razširjenost osteoporoze v Sloveniji je pri ženskah, starejših od 50 let, 27,5 %, pri moških, starejših od 60 let, pa 14,6 %.

    Osteoporozo zdravniki zdravijo z zdravili, ki upočasnjujejo upad kostne gostote. A proces upadanja kostnine lahko s tem le upočasnimo, zaustaviti ga žal ne moremo, upoštevati pa moramo tudi negativne stranske učinke kemije.Pa lahko osteoporozo preprečimo? Popolnoma je najbrž ne moremo, lahko pa ji otežimo delovanje. Najenostavnejša in najučinkovitejša oblika (ter tudi najcenejša) je redna telesna aktivnost, ki pospešuje rast kostne mase, v kombinaciji s prehrano bogato s kalcijem in vitaminom D.Kako se torej soočiti s problemom osteoporoze? Spopadanje s problemom je potrebno razdeliti v tri starostne kategorije, oziroma stopnje napredovanja osteoporoze.
    Največ lahko storimo pri mladostnikih, mlajših od 30 let, saj se njim kostna gostota s pravilnim treningom še povečuje. To pomeni, da lahko s pravilnim treningom v tem obdobju močno povečamo kostno gostoto ter s tem ustvarimo zalogo le te  za celo življenje.
    V drugem obdobju, torej po 30. letu starosti, pa količina kostnine začenja počasi upadati. Kako hitro se to zgodi, je odvisno od telesne aktivnosti, spola ter nekaterih drugih dejavnikov. S pravilno telesno aktivnostjo lahko upadanje kostne gostote skorajda ustavimo ter s tem zmanjšamo možnost za nastanek osteoporoze.
    V najslabšem položaju  so osebe, ki so že diagnosticirane z osteoporozo. Odvisno od faze le-te, lahko napredovanje učinkovito ustavimo s pravilno telesno aktivnostjo.
    Kaj je pravilna telesna aktivnost? To je  aktivnost, ki na kosti povzroča stres. S tem telo ve, da je močna kost potrebna in jo bodisi ojača, bodisi pusti enako močno. Kakšne aktivnosti so to? V osnovi gre za vadbo za moč z dodatnimi bremeni ter raznovrstnimi poskoki. Najučinkovitejša so dodatna bremena, saj jih lahko nadzorujemo ter vadbo naredimo zares varno. Vaje naj bodo čim kompleksnejše, delujejo naj na kar se da veliko mišičnih skupin ter sklepov. Dober primer so počepi, dead lifti, potegi, potiski …
    Je kakšna vadba kontraindicirana? Seveda. Vadbo v vodi močno odsvetujemo, saj je tam obremenitev na kosti zmanjšana, kar pospešuje upad kostne gostote.
    V kolikor Vas zanima več, Vas vabimo, da nas obiščete. Sestavili Vam bomo pravi program treninga ter se skupaj borili proti osteoporozi.NAJ OSTEOPOROZA NE BO VAŠ PROBLEM!

    Oznake: , , , ,