Blogkute

  • Gotovo ste že slišali za nordijsko hojo, ki postaja vedno bolj popularna aktivnost med rekreativci vseh starosti. Zakaj pravzaprav gre? Poenostavljeno povedano bi temu lahko rekli tudi hoja s palicami po smučarsko. Gre za imitacijo teka oziroma hoje na smučeh, le da brez smuči. Obstajata dve vrsti hoje s palicami,  poimenujem ju ameriški in nordijski slog. Ameriški slog uporablja palice, ki so  zložljive in imajo ergonomsko oblikovani ročaj, postavljamo jih navpično pred sabo, roke pa ob koncu odriva redko ostanejo za trupom. Pri nordijski hoji pa je bistveno, da se z rokami odrivaš naprej, kar pomeni, da roke zaključijo daleč za telesom. Roke so pri nordijski hoji zelo aktivne, kar blagodejno vpliva na ostale sklepe v telesu, saj del sil prevzamejo roke. Palice so precej podobne ali celo enake tistim, ki jih uporabljajo smučarji tekači, le da so nekoliko krajše. Dolžino določimo tako, da palico stoje primemo za ročaj in komolec pokrčimo do pravega kota, palice pa se v navpični legi dotikajo tal.

    Za vse, ki imajo izkušnje s smučarskim tekom, nordijsko hojo hitro osvojijo. Paziti morate le na primerno dolg korak in kvaliteten zaključek odriva, kar vključuje tudi spust ročaja palice (palica obvisi v zanki). Za tiste, ki se z enim ali drugim še niste srečali, priporočam tečaj nordijske hoje, oziroma, da si pogledate kakšen video na internetu, kjer je tehnika razložena. Priporočljivo je, da vas nekdo opazuje (posname) in vam pomaga pri tehniki.

    Hodite lahko po kakršnem koli terenu, priporočam vam mehko podlago, bodisi gozd ali travnik, hojo po asfaltu odsvetujem, saj so sklepi bolj obremenjeni. Intenzivnost oziroma hitrost hoje lahko prilagajate lastnim sposobnostim, vedite pa, da s tem, ko v gibanje vključite še roke, med hojo porabljate več energije, kot med navadno hojo brez palic.