Blogkute

  • Vadba za stabilizacijo trupa je zadnje čase zelo popularna tema. Upravičeno? Da in ne. Običajno se to vadbo povezuje s funkcionalno vadbo, bodisi z uporabo TRX-a, švicarske žoge ali drugih rekvizitov, ne pa z vadbo s prostimi utežmi.

    Kaj je sploh stabilizacija trupa? Malokdo zna to opisati in razložiti. K stabilizaciji trupa prispeva krepitev mišic trupa z namenom preprečitve poškodbe hrbtenice ali sanacije že nastale poškodbe. Kako deluje? Mišice trupa delimo na iztegovalke (hrbtne mišice) in upogibalke (trebušne mišice), kar pa ni popolnoma prava delitev.  Trebušne mišice običajno treniramo z upogibi, hrbtne pa z iztegi, a to nista edini funkciji teh mišic. Velikokrat se znajdemo v  situacijah, ko sunkovito reagiramo, hrbtenico nenadoma sunkovito obremenimo. Takrat se pri dobro treniranih simultano aktivirajo tako hrbtne in trebušne mišice.

    Ko napnemo večino trebušnih mišic, se trebušna votlina stisne in mlahavo tkivo postane  trdo in močno tkivo, ki želi raztegniti votlino v smeri gor-dol.  Z ustvarjenim navorom trebušne mišice vrtijo hrbtenico v smeri nazaj (jo iztegujejo). V tem primeru trebušne mišice opravljajo enako/podobno vlogo kot hrbtne mišice, oziroma se obe mišični skupini dopolnjujeta.

    Ljudje pretežno opravljamo poklice, kjer smo v prisiljeni sedeči drži, kar nas je oslabilo in mišice ne opravljajo več svoje prvotne funkcije, zato jih moramo krepiti z vajami za “stabilizacijo trupa”.

    Nenavadno je, da o stabilizaciji govorimo morda zadnjih deset let, prej pa o njej ni bilo govora. Razlog je verjetno  preprost –  vse bolj pogosto krepimo svoje telo na trenažerjih, ki izolirajo posamezne gibe in poskrbijo, da so aktivne le določene mišice. Ob tem dejstvu smo pozabili na stabilizatorje trupa, saj navzven niso vidni in ne prispevajo k “fit” zunanjemu videzu, so pa izjemnega pomena. Pred dobo trenažerjev so ljudje uporabljali proste uteži, z njimi delali počepe, potege, sunke … In prav pri teh vajah so stabilizatorji močno aktivni, saj  pomagajo razbremeniti hrbtenico.

    Pomislite, zakaj bi vadili s trenažerji in še dodatno delali vaje za stabilizacijo, ko pa lahko naredimo vse naenkrat z uporabo prostih uteži? Tudi čas vadbe se bistveno skrajša!

    Seveda so trenažerji in vadba za stabilizatorje trupa nujni, ko gre za sanacijo hujše poškodbe ali rehabilitacijo, kasneje pa vadimo s kompleksnimi vajami kot so dead lifti, počepi in ostalimi vajami z olimpijskimi drogovi.

    Napisano seveda velja za običajno populacijo, v vrhunskem športu pa se včasih stvari lotimo malce drugače.