Blogkute

  • Vadbo v vodi se že stoletja povezuje z blagodejnim učinkom na telo, sklepe, mišice … Pa je res tako?

    Voda zaradi vzgona, ki deluje na telo, zmanjšuje obremenitev na sklepe, kosti … Upor vode pa gibanja upočasni ter jih posledično naredi lažje. Oba mehanizma delujeta učinkovito in blagodejno na telo in njegove strukture. Plavanje ter ostale aktivnosti v vodi se priporoča vsem – mladim, starim, poškodovanim … A žal večina pozablja na eno izredno pomembno stvar.

    Ker je telo v vodi “lažje”, je obremenitev na kosti veliko manjša. In ker je obremenitev kosti majhna, se telo na ta dražljaj začne privajati in začne zmanjševati kostno gostoto. Kostna gostota pa je potrebna za trdnost in čvrstost kosti in narašča do približno 30. leta starosti, potem pa začne upadati, odvisno od vsakega posameznika.

    Raziskave so pokazale, da imajo športniki, ki se ukvarjajo s športi, pri katerih ni velikih obremenitev kosti, močno zmanjšano kostno gostoto. Mednje med drugimi spadajo kolesarji in plavalci.

    Zmanjšanje kostne gostote pa je zadnja stvar, ki si jo želimo, saj želimo “na stara leta” hoditi s svojimi nogami in z umetnimi. Ali vadbo v vodi tako odsvetujemo?

    Ne, seveda ne. Vadbo v vodi priporočamo, a le v primeru, da se oseba ukvarja še z dejavnostjo, ki povečuje kostno gostoto – recimo z dvigovanjem uteži, odbojko, košarko, da se izniči učinek vode. Razen takoj po poškodbah, v zgodnji fazi rehabilitacije, ko telesa ne smemo pretirano obremenjevati.

    Najprimernejša vadba za povečevanje kostne gostote je prav vadba z utežmi, saj lahko obremenitev enostavno doziramo. Drugače je pri pliometrični vadbi (skoki, poskoki – košarka, odbojka), kjer obremenitve pri doskoku ne moremo nadzorovati. Sile so pri doskokih izredno velike. Stara ruska šola pravi, da človek ne sme skakati, če ni sposoben dvigniti dvakratnika svoje telesne mase.

    Še posebej problematična je vadba v vodi lahko v dobi odraščanja ter nad 55. letom starosti, saj je v tem obdobju ključnega pomena povečevanje, oziroma ohranjanje kostne gostote ter s tem preprečitev morebitnih zlomov kosti. Ko pa enkrat do osteoporoze že pride, je vadba v vodi lahko ena redkih aktivnosti, s katero se lahko človek še ukvarja.