Blogkute

  • Pogosto slišim, tudi od prehranskih svetovalcev, da uživanje prevelike količine beljakovin (proteinov) škodi ledvicam. Mit je v zadnjem obdobju, ko se pospešeno prodajajo beljakovinski dodatki v obliki praškov in ostalih oblikah, spet popularen in zato aktualen za obdelavo.

    Ideja, da so beljakovine lahko škodljive, prihaja iz raziskav zdravnika Berrya Brennerja, ki je eksperimente z beljakovinami izvajal na živalih, ki so že imele določene težave z ledvicami in ugotovil, da “preveč” beljakovin škodi. To pa še zdaleč ni dovolj dober dokaz, da bi ugotovitve najprej prenesli na široko populacijo zdravih živali ter nato še na človeka. Kasneje so bile izdelane novejše raziskave na ljudeh, ki so dokazale nasprotno – beljakovine niso škodljive.

    Lowery s sodelavci je skozi devet letno obdobje opazoval ljudi, ki so dnevno zaužili približno 2,5 g beljakovin na kg telesne teže (g/kg/dan). Zaznanih ni bilo nikakršnih težav z ledvicami. Nekateri raziskovalci so celo dokazali, da je telo sposobno sprocesirati tudi do 5 g/kg/dan beljakovin dnevno, kar je ogromna količina. Preračunano bi moral 70 kg človek zaužiti 350g beljakovin dnevno, če bi želel priti do te mejne vrednosti. Pojesti bi moral 1750 g piščančjega mesa ali pa 58 kokošjih jajc. Te številke pa resnično težko dosežemo …

    Če smo sedaj ugotovili, da je uživanje beljakovin varno, moramo ugotoviti še, če je smiselno. Beljakovine so slabo energijsko sredstvo in jih v procesu metabolizma malokrat porabimo za energijo. Zato pa so eden glavnih gradnikov naših celic (mišice, kite, vezi …). Ponavadi uživanje dodatnih beljakovin povezujemo z mišično hipertrofijo (večanjem mišične mase), a dejstvo je, da več beljakovin ne pomeni tudi večje mišične mase. Uživanje količin beljakovin večjih od 2,5 g/kg/dan ni smiselno, saj ne bo prineslo dodatnih želenih učinkov.

    Oznake: , ,